Wkładki ortopedyczne na miarę

Wkładki ICB termoplastyczne Warszawa Bemowo,
Indywidualne wkładki ortopedyczne Warszawa Bielany

W naszych gabinetach na Bemowie i na Bielanach wykonujemy wkładki ortopedyczne na wymiar ICB Medical. Wkładki ortopedyczne na wymiar w przeciwieństwie do zwykłych wkładek ortopedycznych wykonywane są dla konkretnego pacjenta. Przy wyrabianiu bierze się pod uwagę unikalne cechy anatomiczne, sposób chodzenia/biegania oraz, jeśli występują to również, specyficzne problemy ortopedyczne np. haluksy, ostroga piętowa.

Przypadki w których warto zaopatrzyć się w profesjonalne wkładki ortopedyczne na miarę:

  • odciski, modzele
  • płaskostopie podłużne
  • płaskostopie poprzeczne
  • zapalenie ścięgna achillesa
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego
  • bóle kolan
  • nerwiak Nortona
  • nieduży skrót kończyn
  • haluksy (paluch koślawy)
  • ostroga piętowa
  • zapalenie trzeszczki
  • shin splints
  • koślawość
  • szpotawość
  • gdy uprawiamy bieganie
ból kręgosłupa szyjnego

Kilka słów o producencie ICB

ICB Medical to światowy lider w produkcji wkładek. Firma pochodząca z Australii działa już od 2000r. ICB to nie tylko producent wkładek to również firma posiadająca swoje kliniki i laboratoria ortopedyczne korzystające z wiedzy doświadczonych lekarzy ortopedów. Wkładki ICB zostały opracowane na podstawie wieloletnich badań klinicznych we współpracy z lekarzami i ortotykami. W wyniku doświadczeń klinicznych stworzono i opatentowano wyjątkowe wkładki termoformowalne o podwójnej gęstości do użytku zarówno do profesjonalnego sportu jak i do chodzenia na co dzień. Wkładki zostały zaprojektowane tak aby fizjoterapeuci na całym świecie przy wsparciu odpowiedniego sprzętu diagnostycznego (platforma podobaroskopowa) oraz serii dodatków mogli we własnym gabinecie stworzyć wkładki do butów tak dobre jak w laboratorium ortotycznym. I właśnie te wkładki wykonujemy i oferujemy w naszym gabinecie.

Dlaczego warto mieć wkładki ICB

  • Wkładki na wymiar ICB są wyjątkowe ponieważ składają się z dwóch materiałów o różnych gęstościach. Za podparcie łuku podłużnego stopy i pięty odpowiada materiał o większej gęstości a za komfort użytkowania w obszarze śródstopia i palców odpowiada materiał o mniejszej gęstości.
  • wkładki są termoformowalne więc można je w szybki i łatwy sposób na jednej wizycie dostosować do potrzeb pacjenta.
  • materiał staje się plastyczny dopiero w bardzo wysokiej temperaturze dzięki czemu nie odkształca się podczas codziennego stosowania, to wydłuża żywotność wkładek
  • zaletą tych wkładek jest możliwość ponownego uformowania wkładki czyli tzw remodeling dzięki czemu nie musimy regularnie wymieniać wkładek na nowe
  • materiał z którego wykonana jest wkładka nie chłonie wody, jest łatwy do utrzymania w czystości
  • wkładki są odporne na intensywne i długotrwałe użytkowanie dlatego nadaje się świetnie dla sportowców

Jak przygotować się do wykonania wkładek

  1. Obuwie, do którego chcemy włożyć wkładki nie powinno być zniszczone np. starta podeszwa z jednej strony już będzie przeciwwskazaniem do umieszczenia w tych butach wkładki.
  2. Indywidualne wkładki ortopedyczne wkładamy do butów po usunięciu wkładek fabrycznych więc planując zakup butów przed wyrobieniem wkładek powinniśmy zwrócić uwagę czy wkładki fabryczne można wyjąć. Ma to podwójne znaczenie, po pierwsze kolejne wkładki w bucie to mniej miejsca na stopę , po drugie fabryczne wkładki czasem są wyprofilowane i wtedy wkładanie dodatkowej wkładki może przynieść negatywne skutki.
  3. Buty nie powinny być za duże ponieważ fizjoterapeuta dopasowuje wkładkę do stopy ale ważne jest również aby wkładka była stabilna w bucie więc musi być dopasowana długością do buta. Przy za dużych butach nie da się tego połączyć i wtedy wkładki nie będa spełniac właściwie swego zadania.
  4. Jeżeli wkładki mają być używane w kilku parach butów (2,3) to zalecamy ich przyniesienie na wizytę aby fizjoterapeuta wykonujący wkładki miał możliwość ocenić czy wkładki można stosować w każdej z par.

Wykonanie wkładek

Po wykonaniu badania komputerowego fizjoterapeuta dobiera odpowiedni model oraz rozmiar wkładki oraz przygotowuje sobie elementy dodatkowe niezbędne do przygotowania odpowiedniej dla pacjenta wkładki. Wkładka nagrzewana jest specjalną nagrzewnicą aby nadać jej plastyczność a następnie rehabilitant wykorzystując informacje z badania komputerowego dopasowuje wkładkę do stopy. Na tym etapie może skorzystać w miarę potrzeb z klinów, pelot, podpiętek i innych kształtek. Kolejny etap to sprawdzenie wkładki w bucie dlatego ważne jest przyniesienie na wizytę 2,3 par butów, w których wkładki będą noszone. Jest też możliwe wyrobienie wkładek bez butów a potem kupienie butów pod wkładki. W tym przypadku fizjoterapeuta nie odpowiada za dopasowanie wkładek do obuwia. Na koniec jest testowanie wkładek (przespacerowanie się po gabinecie i sprawdzenie czy wszystko w bucie się dobrze układa) a potem ewentualnie małe korekty.
Nasi terapeuci zalecają kontrolę po pół roku od wyrobienia w celu ewentualnego skorygowania bo tak właśnie działają te wkładki. Wkładki ICB wpływają na ułożenie stopy w związku z tym same wkładki też można skorygować poprzez ponowne nagrzanie i ponowne ich modelowanie. Jest to szybsze i tańsze niż ponowne wyrobienie wkładek.

Wkładki w kilku krokach:

  • badanie komputerowe w statyce
  • badanie komputerowe w dynamice
  • dobranie odpowiedniej wkładki do rozmiaru stopy
  • nagrzanie wkładki aby można ją było formować
  • dopasowanie wkładki do stopy zgodnie z badaniem komputerowym
  • doczepienie potrzebnych akcesoriów zgodnie z badaniem komputerowym
  • dopasowanie wkładki do buta
  • przetestowanie gotowych wkładek

Wkładki ortopedyczne i co dalej?

Należy pamiętać , że najczęściej wkładki do butów na wymiar nie są jedynym rozwiązaniem problemu lub są tylko częściowym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach niezbędna będzie również zmiana obuwia (np. w przypadku haluxa, modzeli), w niektórych sytuacjach będzie dodatkowo potrzebne usunięcie bólu i wtedy pomocna będzie fala uderzeniowa lub terapia manualna a dopiero później zaopatrzenie się we wkładki (np. w przypadku ostrogi piętowej , zapalenie ścięgna achillesa). W niektórych przypadkach zalecany jest trening medyczny żeby najpierw wzmocnić mięśnie i uelastycznić tkanki (w przypadku koślawości lub szpotawości). Oddzielną grupą są też dzieci, ponieważ ich organizm kształtuje się do 16 roku życia. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się połączenie wkładek korygujących ustawienie stopy oraz rehabilitacja wad postawy w celu wzmocnienia całego gorsetu mięśniowego oraz nauczenia dziecka właściwych nawyków (płaskostopie podłużne).

Badanie komputerowe stóp

Badanie komputerowe stóp Warszawa Bemowo, Bielany

Badanie komputerowe

Komputerowe badanie stóp wykonywane jest na specjalnej platformie podobaroskowej. Badanie składa się z dwóch części:

  1. badanie w statyce - pacjent przez około 1 minutę stoi w naturalny sposób.
    W wyniku badania statycznego dostaniemy informację, która noga jest bardziej obciążana, czy pięty są poprawnie ustawione oraz czy występuje płaskostopie poprzeczne bądź podłużne
  2. badanie w dynamice - pacjent przechodzi kilkukrotnie przez platformę najpierw jedna stopą a potem drugą.
    W wyniku badania chodu dowiemy się jaki jest przebieg uderzenia pięty o podłoże, poznamy drogę środka ciężkości w czasie wykonania kroku oraz czy na stopie są jakieś miejsca bolesne, które są nieświadomie odciążane.

Na podstawie tych badań uzyskujemy informacje o przeciążeniach, jak rozkładają się siły i gdzie umiejscowiony jest środek ciężkości. Badanie komputerowe pogłębia badanie ortopedyczne (od którego się zaczyna) i potwierdza ewentualne dysfunkcje i nieprawidłowości w rozkładzie sił w stopie podczas stania i chodu. Te i jeszcze kilka innych informacji pozwolą na wykonanie jak najlepiej dopasowanych wkładek ortopedycznych.

Cennik wkładek ortopedycznych: 

Godziny w jakich wykonujemy wkładki na miarę:

Pojedyncze zabiegi:
Wkładki ortopedyczne        310zł
Badanie komputerowe       140zł
Remodeling                          125zł

Pakiet: *
Badanie + wkładki               390zł

* wkładki wykonywane są zaraz po badaniu na jednej wizycie

ul. Sokratesa 9 (Bielany)

Pon    13:30 - 21:00
Wt         8:00 - 13:30
Śr          8:00 - 21:00
Czw      8:00 - 21:00
Pt        13:30 - 21:00

ul. Powstańców Śląskich 103/8 (Bemowo)
Pon   13:30 - 21:00
Wt       8:00 - 14:00
Śr      13:30 - 21:00
Czw     8:00 - 14:00
Pt      13:30 - 21:00

Wkładki ortopedyczne na miarę wykonujemy na ul. Sokratesa 9 (Bielany) oraz na ul. Powstańców Śląskich 103/8 Bemowo)

Fizjoterapeuta wykonujący indywidualne wkładki ortopedyczne (ul. Sokratesa 9):

mgr Patrycja Szymczak, mgr Stanisław Bereza.

Terapeuta wykonujący indywidualne wkładki ortopedyczne (ul. Powstańców Śląskich 103/8):

mgr Paulina Grzybowska